×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۵ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

به گزارش شبکه خبری بیان آنلاین از اراک، عبدالحسین محمدی در كنفرانس خبري با موضوع «نهالكاري همگاني ، براي ايراني سرسبز» با اشاره به نهال‌کاری همگانی در ۱۴ آذرماه اظهار داشت: به منظور افزایش مشارکت مردم در امر درختکاری، سازمان جنگل‌ها روزی را به عنوان مشارکت یا روز بسیج همگانی برای درختکاری نام‌گذاری کرده تا همه مردم مشارکت داشته باشند.

وی افزود: در سطح کشور ۱۴ میلیون نهال ظرف یک روز قرار است که کاشته شود که سهم استان مرکزی ۵۶۱ هزار نهال است و در سه شهرستان اراک، ساوه و شازند کاشته می‌شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: در پروژه ۲ هزار هکتاری چپقلی در سال گذشته حدود ۱۲۰۰ هکتار انجام شد که کار بزرگی در کشور بود، امسال هم کاشت درخت در ۲۰۰ هکتار از این پروژه برنامه‌ریزی شده که طبق قولی که دادیم در روز ۱۴ آذرماه ۲۰۰ هکتار درختی که برنامه‌ریزی شده را هم با مشارکت مردم و هم مشارکت پیمانکاران این ۲۰۰ اکتار اجرا می‌شود.

محمدی با اشاره با انتخاب روز ۱۴ آذر به عنوان روز درختکاری همگانی بیان کرد: با توجه به تغییر اقلیمی که اتفاق افتاده متخصصان جنگل معتید هستند که در اسفندماه اکثر نهال‌هایی که کشت می‌شد با تغییر اقلیم نهال به سمت بیداری می‌رفت، از این رو تلفات و خشکی آن بالا بود، برای همین تصمیم گرفته شد که درخت را زمانی بکارند که خواب باشد که بهترین زمان برای کشت است.

وی ادامه داد: امیدواریم این روند با همکاری همگان با الگویی در کشور تبدیل شود چراکه تا حدودی راه نجات از آلودگی هوا همین بحث است، امیدواریم این روند به الگویی برای تمام روستاهای ما باشد و دهیاران به فکر جنگل‌کاری در کنار روستاها باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی عنوان کرد: یکی از دغدغه‌ها حفظ و نگهداری درخت‌ها و جنگل‌هاست، باید اگر دغدغه آلودگی داریم سطح جنگل‌ها را افزایش دهیم، ما نمی‌گوییم صنعت پیشرفت نداشته باشد بلکه باید به موازات صنعت فضای سبز هم گسترش یابد.

محمدی افزود: در دره گردو ۱۹ هزار اصله نهال کشت شده و آمادگی توسعه تا ۱۰۰ هزار اصله نهال را هم داریم اما مشکل اعتبار است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تصریح کرد: شهر اروک به لحاظ تفرجگاهی و گردشگری خیلی کمبود دارد، پارک فدک با ۱۱۰ اکتار ایجاد شده اما برای حفظ آن باید اعتبار باشد.

محمدی بیان کرد: تا پایان سال توسعه فضای سبز در ۱۲۰۰ هکتار جنگل و ۶۷۰ هزار هکتار از بیابان را داریم، اگر قبول داریم حفظ فضای سبز و آب و خاک واجب است باید هزینه کنیم.

اجرای ۲۸ طرح حوزه آبخیز با اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد تومان در استان مرکزی

“رضا عظیمی”، معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی هم در این جلسه با اشاره به آبخیزداری در استان گفت: با توجه به بارندگی‌های زیاد و سیل و مشکلات ناشی از آن بحث آبخیزداری اهمیت یافته و نمود پیدا کرد، از این رو به خاطر حساسیتی که داشت در سال ۹۸ از محل صندوق توسعه ملی، مقام معظم رهبری اعتباراتی را قرار دادند.

وی افزود: در استان مرکزی ۲۸ حوزه آبخیز را با اعتباری بالغ بر ۲۶ میلیارد تومان تحت عملیات آبخیزداری قرار داده‌ و قراردادها را منعقد کرده‌ایم، که تخصیص حدود ۱۳.۷ میلیارد تومان آن تاکنون آمده، درحالی که قراردادها را تا ۲۲ میلیارد تومان منعقد کرده‌ایم که اگر تخصیص نباشد باید مابقی را خود بپردازیم.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تثریح کرد: میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های آبخیزداری استان در سال ۹۸ حدود ۶۴ درصد میباشد که نسبت به سایر استان‌ها در رده‌های اول یا دوم قرار داریم و پروژه‌ها به خوبی پیش رفته‌اند.

عظیمی بیان کرد: انتظار داریم با اجرای این پروژه‌ها که شامل عملیات خشکه‌چین، بندهای گابیونی، بند خاکی، پخش سیلاب، عملیات بیولوژیکی، بذرکاری‌ها و غیره بتوانیم ۵ میلیون متر مکعب از روان‌آب‌های سطحی را در هر دوره بارش جمع‌آوری کنیم، هدف ما از این امر تغذیه منابع آب زیرزمینی است تا کمبود آب را جبران کنیم.
وی ادامه داد: عمده کار در بالادست قنوات و چاه‌ها است تا هم قنوات را از تخریب در اثر سیل حفظ کنیم و هم آن را تغذیه کنیم، چون بخش کشاورزی ما از بحث آبخیزداری همیشه سودی می‌برد.

با توجه به اقداماتی که امسال انجام می‌دهیم ۲۶ هزار هکتار از حوضه‌های آبخیز را تحت تاثیر قرار داده و کار اجرایی در آنها انجام می‌دهیم که می‌تواند در کاهش فرسایش خاک در استان که ۱۲.۶ در هر هکتار است موثر باشد.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی عنوان کرد: از اوایل آبخیزداری تاکنون در ۱۲ هزار و ۷۰۰ نقطه پروژه اجرا کرده‌ایم که میانگین روان‌آبی که کنترل می‌شود با اضافه کردن ۵ میلیون متر مکعب امسال حدود ۸۷ میلیون متر مکعب در سال می‌شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به سازه‌هایی که در بالادست اجرا کرده‌ایم از استان‌هایی بودیم که تخریب آنچنانی از سیل نداشتیم.

در بخش بیابان تاکنون ۴۰۰ هکتار نهال‌کاری انجام شده است

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی هم در این نشست با اشاره به جنگل‌ها و بیابان‌های استان گفت: در عرصه منابع طبیعی هدف از کاشت درخت تولید اکسیژن بوده و با اصطلاح مثمر و غیرمثمر بودن درخت در بحث باغبانی متفاوت است.

حمیدرضا مرادی افزود: امسال در بخش بیابان تاکنون ۴۰۰ هکتار نهال‌کاری انجام شده و ۲۷۰ هکتار هم تا ۱۴ آذرماه انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: در منطقه چپقلی یک سری اقدامات به صورت خیلی جزئی و در واقع با اعتبارت محدود انجام داده‌ایم، در سال ۹۵ نزدیک ۶۰ هکتار، در سال ۹۶ حدود ۱۶۰ هکتار، در سال ۹۷ نزدیک ۵۰۰ هکتار نهال‌کاری را انجام داده‌ایم و امسال هم ۲۰۰ هکتار جنگل‌کاری را به منظور توسعه فضای سبز را داریم و پیش‌بینی می‌کنیم یک هزار و ۸۷۰ هکتار در بخش بیابان و جنگل امسال نهال‌کاری و درخت‌کاری انجام شود.

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی بیان کرد: وقتی بحث توسعه جنگل مطرح می‌شود، با کاهش اعتبارات در بخش جنگل مواجه هستیم، در نهالستان که باید نهال تولید شود و به صورت رایگان دراختیار مردم و صنایع قرار دهیم، کاهش اعتبار شدیدی داشتیم و تعهدات سال گذشته که باید بین یک تا یک و نیم میلیون اصله نهال تولید می‌کردیم به سبب کاهش اعتبارات شدیدا با رکود مواجه شده و نتوانستیم نهال خیلی از مجموعه‌ها را تامین کنیم.

دو میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار مشمول اجرای مقررات قانونی تشخیص اراضی ملی

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی هم در این نشست با اشاره به قانون تفکیک اراضی ملی گفت: از مجموع کل سطح استان مرکزی(به استثنای سطح شهرها قبل از اجرای مقررات منابع طبیعی)، حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار به عنوان اراضی سطح استان تاکنون مشمول اجرای مقررات قانونی تشخیص اراضی ملی از مستثنیات قانونی قرار گرفته، یعنی نقشه‌برداری شده، اراضی ملی شناسایی شده و از مستثنیات مالکین تفکیک شده است.

منوچهر گراوند افزود: بنابراین از مجموع آنها در حدود دو میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار شامل منابع ملی و ۷۵۰ هزار هکتار اراضی زراعی، کشاورزی و مستثنیات و حتی مستحدات قانونی مالکان است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اجرای قوانین منابع طبیعی به طور قطعی با حقوق افراد و مالکان در ارتباط است ، منابع طبیعی سعی می‌کند در انجام وظایف قانونی برای حفاظت و تشخیص از اراضی ملی به طور دقیق حقوق مالکان را هم رعایت کند، بر هنین‌مبنا علی‌رغم اینکه تاکنون ۲ میلیون هکتار سند منابع ملی به نام دولت اخذ شده که عمدتا اسناد منابع ملی به صورت دفترچه‌ای هستند با تصویب قانون کاداستر و حدنگاری که در ادامه و استمرار قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی از منابع طبیعی صورت گرفت، منابع طبیعی سعی کرده که با اجرای دقیق قانون کاداستر نسبت به جداسازی دقیق و کارشناسی اراضی ملی از مستثنیات مالکان اقدام کند.

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی بیان کرد: به همین منظور تاکنون در سال‌های گذشته از مجموع ۲ میلیون هکتاری که سند منابع ملی به نام دولت اخذ شده بود حدود ۲۷۰ هزار هکتار اسناد کاداستر است، در ادامه این روند قانونی در سال گذشته ۳۲۷ هزار هکتار قرارداد با پیمانکاران برای اخذ اسناد منابع ملی کاداستر منعقد شده است.

گراوند ادامه داد: در سال ۹۸ هم برای تبدیل اسناد دفترچه‌ای به اسناد کاداستر و به‌ویژه اخذ سند کاداستر برای اراضی ملی که تاکنون فاقد سند بوده ۵۰۰ هزار هکتار با پیمانکاران، دارندگان دانش و صلاحیت که توانایی لازم را دارند قرارداد منعقد شده است.

اجرای پویش همگانی درختکاری در استان مرکزی

مدیرعامل شبکه منابع طبیعی و زیست‌محیطی استان مرکزی هم در این نشست با اشاره به اقدامات شبکه در بحث درختکاری گفت: در شبکه منابع طبیعی اقدامی را درخصوص ساماندهی نهال‌کاری‌ها و بحث‌های درختکاری که آن هم راه‌اندازی شبکه عمومی در استان مشتمل بر دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و شهرداری‌ها است انجام می‌دهیم.

محمد جلیلی افزود: نزدیک به ۱۳۹۴ روستای مشتمل بر سکنه در استان داریم، سعی ‌می‌کنیم شبکه‌ای از دهیاران تشکیل داده و به صورت مویرگی بحث درختکاری در روستاهای سطح استان را دنبال کنیم.

وی با اشاره به طرح نهال‌کاری همگانی برای ایرانی سرسبز گفت: ستاد اجرایی این طرح تشکیل شده و درنظر داریم که یک پلاک اختصاصی برای خبرنگاران و اصحاب رسانه هم برای کاشت و نگهداری درنظر گرفته شود، سعی می‌شود برای سایر نهادها و همچنین خانواده‌ها هم پلا‌ک‌گذاری انجام شود.

مدیرعامل شبکه منابع طبیعی و محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: پیشنهاد دیگر ایجاد تفرجگاه و پارک اختصاصی اصحاب رسانه در عرصه تحت اختیار اداره کل منابع طبیعی است که آمادگی ارائه پروپزال آن برای در دستور کار قرار گرفتن را داریم.

محمد جلیلی بیان کرد: موضوع دیگری هم که از اصحاب رسانه تقاضا داریم که پیگیر آن باشند، موضوع کاهش بودجه نهالستان منابع طبیعی بوده چراکه این کاهش بودجه تولید نهال را از دو میلیون نهالی که به صورت رایگان دراختیار مردم قرار می‌گرفته به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار کاهش داده که باید در راستای مطالبه نهادهای مردمی در راستایرافزایش این بودجه مورد توجه اصحاب رسانه باشد.

وی ادامه داد: پویش همگانی درختکاری هم ۵‌شنبه ۱۴ آذرماه ساعت ۱۰ صبح در منطقه ۲ هزار هکتاری چپقلی انجام می‌شود و سعی کردیم با همکاری شهرداری‌های مرتبط حمل و نقل شهروندان را تعبیه کنیم که در اراک محل استقرار سرویس ایاب و ذهاب در میدان سرداران درب مصلی میباشد و راس ۹ و نیم حرکت می‌کند.

مدیرعامل شبکه منابع طبیعی و محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: واسپاری کارها به جوامع محلی و نیروهای مردمی رمز موفقیت در هر عرصه‌ای است.

انتهای پیام/

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true